Temető a Tisza, mikor kivirágzik
– mondja a híres magyar nóta, amely egy nem mindennapi látványra, a tiszavirágzásra asszociál.
Mikor úgy tavasszal a Tisza virágzik
Millió kis lepke vize fölött játszik.
De egy sem él addig mig olvasok százig,
Temető a Tisza mikor kivirágzik.A mi szerelmünk is ilyen kérész élet
alig, született meg máris semmivé lett!
De az én két szemem mindig sürű könnyben ázik
Úgy várom a Tiszát mikor kivirágzik.Hűvös őszi eső verdesi a fákat
Égőszerelemmel mindhiába várlak
Elnézem a Tiszát,szivem hozzád vágyik,
Halálom a Tisza mikor kivirágzik.
Ebben az évben június utolsó hetében kezdődött meg a Tisza alsó szakaszán a tiszavirágzás. Aki már korábban látott tiszavirágzást, az ezt a látványt és a kérészek szárnysusogásának hangját sohasem fogja elfelejteni. Sajnos évről évre kevesebb a kérészek száma, természetvédők szerint a romániai ciánszennyezés miatt.
De mi is a tiszavirág? A kérészek rendjébe tartozik az a rovar, amelynek ezt a feledhetetlen látványt köszönhetjük. 8-12 centiméteres állatkákról beszélünk, melyek egy napig élnek és a násztáncukat a levegőben tartják, vagyis ott párosodnak. A kérészek a víz felszínére lerakják a petéiket, melyek lesüllyednek a folyó fenekére és ott fészkelik be magukat vályatokba. Itt 3 évig élnek telepekben, kövek, növények alatt. Egy lárva ez idő alatt, körülbelül 20-30 alkalommal vedlik. Amikor a lárvák elérik a 3 éves kort, feljönnek a víz felszínére, ebben segítségükre van, az évek alatt a lárvabőrük alatt felhalmozódó gáz. A víz felszínén kifejlődik a szárnyuk. Az utolsó vedlésre a híres násztánc alatt kerül sor. Az első hely a hímeké, akik kirepülnek a partra, levedlenek és párzóképes imágókká válnak. A hosszú fartoldalékukkal elkezdik keresni a nőstényeket, akik egyből párzóképesek és itt kezdődik a rövid násztánc. Ha ez megtörtént a nőstények felemelkednek 5-10 m magasra emelkednek és a Tisza folyásirányával ellentétesen repülnek, majd lejjebb ereszkednek és a víz felszínére rakják a petéiket. És itt a végük. A folyamat kezdődik elölről, a peték lesüllyednek és várják hogy leteljen a három év. Ezt az eseményt rajtunk embereken kívül, a Tisza állatvilága is izgatottan várja. Békák, halak, madarak sorakoznak, hogy nekik is jusson a kérészekből táplálékul.
Szokásos törzshelyemen, a mindszenti révnél próbáltam több napon át fotót készíteni, de sajnos nem sikerült a tiszavirágzásról egyetlenegy értékelhető fotót sem készítenem – úgyhogy nem volt más választásom, mint egy 14 évvel ezelőtt készített képet „előhúzni a fiókból”. Ez a fotóm 2007-ben bekerült a National Geographic pályázatán az első száz legjobb magyar természetfotója közé.
De hogy ne maradjatok fotók nélkül, „hoztam magammal” napnyugtás pillanatokat a Tiszáról, a kompátkelőről, pancsoló gyerekekről és kutyáról, a tiszavirágzást szemlélőkről, egy siklórepülőről, és egy horgászról, akinek pont akkor akadt a horgára egy méreten aluli csuka.